Son dönemde ağrılı tiroid iltihabı (subakut tiroidit) Covid-19 dolayısıyla da ortaya çıkan bir hastalık olmaya başladı. Grip virüsü ve diğer virüslerin yanı sıra bu dönem çok sık karşılaştığımız koronavirüs enfeksiyonu bu hastalığa neden olabilmektedir. Hatta Covid-19’u belirtisiz geçirdikten sonra bile hastalarda ‘subakut tiroidit’ gelişebiliyor.
Subakut tiroidit nasıl başlar? Belirtileri nelerdir?
Subakut tiroidit, ağrılı tiroid bezi hastalıklarının en sık nedenidir. Genellikle viral bir üst solunum yolu enfeksiyonundan birkaç hafta sonra başlar. Nedeni tam olarak bilinmemektedir. Hastalarda boyun ön bölgesinde tiroid bezinin olduğu bölgede kulağa vuran, yutkunmakla artan bir ağrı vardır. Ağrı çeneye, dişlere, kulaklara kadar yayılabilir. Dokunmakla boyun ön kısmında şiddetli ağrı ve hassasiyet vardır. Ağrı sağdan sola, soldan sağa ya da aynı tarafta farklı noktalara yer değiştirebilir. Ağrının yanı sıra yorgunluk, eklem ağrısı, kas ağrısı, hafif ateş gibi grip benzeri belirtiler de olur. Hastalarda genelde bademcik iltihabı ya da faranjit gibi bir hastalık olabileceği düşünülerek gereksiz antibiyotik kullanımı olabilmektedir.
Covid-19 ağrılı tiroid iltihabını tetikliyor!
Son dönemde ağrılı tiroid iltihabı Covid-19 dolayısıyla da ortaya çıkan bir hastalık olmaya başladı. Grip virüsü ve diğer virüslerin yanı sıra bu dönem çok sık karşılaştığımız koronavirüs enfeksiyonu bu hastalığa neden olabilmektedir. Hatta Covid-19’u belirtisiz geçirdikten sonra bile hastalarda subakut tiroidit (ağrılı tiroid iltihabı) gelişebiliyor. Kişilerde boyun ön bölgede tiroid bezi kısmında yaşanan ve yutkunmayla artan bir ağrı olduğunda; özellikle çeneye vuran, dişleri sızlatan ağrı varsa mutlaka bir Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları uzmanına başvurulmalı, yanlış tedavinin önüne geçilmelidir.
Ağrılı tiroid iltihabının teşhisi nasıl olur?
Teşhis hastanın belirtileri, muayene bulguları, tiroid ultrasonu ve laboratuvar bulguları ile konulur.
Zamanında tedavi edilmediğinde nasıl sorunlara yol açabilir?
İyileşme sürecini uzatıp, kişinin günlük yaşam kalitesini belirgin azaltır. İş gücü kaybına yol açar. Ayrıca yeterli süre tedavi edilmeyen hastalarda bir süre sonra tekrarlayabilir. Uzun dönemde tiroid bezinde kalıcı harabiyete yol açabilir
Ağrılı tiroid iltihabında nasıl bir tedavi uygulanır?
Hastalığın şiddetine göre anti-enflamatuar ilaçlar veya kortizon türevi ilaçlar kullanılır. Antibiyotik tedavisinin bu hastalıkta yeri yoktur.  
Covid-19 tiroid bezlerinde nasıl hasarlara yol açabilir?
COVİD 19 enfeksiyonu, otoimmun tiroidit (Haşimoto hastalığı) hastalığını tetikleyebilir, ayrıca enfeksiyon bittikten bir süre sonra subakut tiroidite (ağrılı tiroid iltihabı) yol açabilir
Tiroid iltihabından korunmak için dikkat edilmesi gerekenler?
Bu hastalık genetik olarak yatkın kişilerde oluşmaktadır. Bu hastalık özelinde dikkat edilebilecek özel bir tedbir yok. Genel anlamda viral hastalıklardan korunma tedbirleri (el hijyeni, maske, sosyal mesafe vs.) önerilir. Hem mevsimsel gribin sık görüldüğü hem de koronavirüs pandemisinin devam ettiği bu günlerde belirtileri olan hastalarda subakut tirodit olasılığı akılda tutulmalıdır.

 

One thought on “COVID-19 AĞRILI TİROİD İLTİHABINA SEBEP OLUYOR!”

  1. Esra hanım tanıdığım en alçakgönüllü doktorum . İyiki tanımışım ailemizin de doktoru aynı zamanda.Zor zamanlarımızda çok yardımcı oldu kendisine Cook teşekkür ediyorum..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir