Hirsutizm ( tüylenme, kıllanma artışı) kadınlarda, yüz, göğüs, göbek çevresi, uyluk gibi bölgelerde siyah ve sert kıllarda aşırı artışla giden bir durumdur.  Bu durum kanda androjenler olarak adlandırılan erkeklik hormonlarının (en fazla da testosteron) artışına bağlıdır.
Bazı durumlarda tüylenmeye ek olarak seste kalınlaşma, aşırı sivilcelenme, göğüslerde küçülme gibi belirtiler de eklenebilir ve bu durum virilizasyon olarak adlandırılır.
Nedenleri:
Polikistik over sendromu, Hirsutizmin en sık nedenlerinden biridir. Genelde ergenlikle beraber başlar. Kan hormon düzeyleri dengesizdir. Adetlerde düzensizlik, kilo artışı, insülin direnci ve yumurtalık kistleri ile karakterizdir
Bunun dışında Cushing sendromu gibi bazı böbreküstü bezi hastalıklarında, bazı yumurtalık tümörlerinde de tüylenme artışı olabilir.
Hirsutizm, kişide stres oluşturur hatta bazan depresyona kadar ilerleyebilir. Bunlar olmasa bile altta yatan hormonal dengesizliğin tedavi edilmesi gereklidir. Tanı düzenli adet olan hastalarda adetin 2.-5. günleri arasında hormon düzeylerine bakılarak ve ultrasonografi ile yumurtalıklar incelenerek konulur.   
Tedavi altta yatan hastalığa göre belirlenir. Kilolu hastalarda kilo verilmesi önemlidir.  Tedavi en erken 6 ay sonra etki etmeye başlar ve ortalama 2-3 yıl uygulanır. Tedavi başlandıktan 6 ay kadar sonra da lazer epilasyon gibi yöntemler eklenmelidir. Hormonal tedavi verilmeden lazer yapılması durumunda başarı şansı düşüktür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir